
Sześć nowych tytułów literatury pięknej obcej, to nowe propozycje do przeczytania.
Cykl: Szkarłatne ogrody
Zapach róży – tom I
Kiedy masz dwadzieścia lat i lufę broni przystawioną do głowy, pragniesz tylko wyjść z tego cało. I nie ma znaczenia, czy musisz zapłacić masę pieniędzy, oddać swoje ciało, czy poderżnąć komuś gardło. Zrobisz wszystko, by uratować siebie i swoich bliskich. Maria jest przerażona. Nie dość, że jej ojciec wpakował się w ogromne tarapaty, to jeszcze uzbrojeni mężczyźni grożą jej rodzinie śmiercią. Dziewczyna nie ma wyboru. Musi błagać o pomoc przyjaciela rodziny – wuja Alberta, który od wielu lat pracuje w posiadłości słynnego hrabiego. Wiktor Husarzewski jest samotny, mieszka w zamku odziedziczonym po rodzicach, a na jego twarzy widnieje sporych rozmiarów, brzydka blizna. Ukrywający się za ciemnymi murami tajemniczy mężczyzna postanawia wziąć pod swoje skrzydła rodzinę Borowskich, ale daje jeden bardzo ważny warunek…Maria musi zostać jego żoną.
Co zrobi młoda dziewczyna? Jak zachowa się w obliczu takiego wyzwania? I najważniejsze – czy będzie potrafiła żyć z człowiekiem, którego wszyscy nazywają bestią?
Kolce róży – tom II
Po ślubie z Wiktorem Maria liczyła na bezpieczeństwo i spokój. Owszem, uratowała swoich bliskich, jednak sama znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i bardzo szybko się o tym przekonała.
Ból głowy – to było pierwsze, co poczuła, kiedy obudziła się w głębokim dole. Zdezorientowana i przerażona nie miała żadnej możliwości ucieczki. Dół był okrągły i głęboki jak studnia, a jego dno zamieszkiwały szczury. Na domiar złego obok Marii było coś jeszcze – zwłoki. A raczej to, co z nich pozostało. Zdrada bolała. Zwłaszcza kiedy dokonała jej osoba, po której się tego nie spodziewaliśmy. Wiktor nie sądził, że Maria cokolwiek znaczyła w jego życiu. Miał prosty plan, który chciał zrealizować. Jednak plany lubiły się zmieniać a gdzieś w pobliżu czaiło się prawdziwe zło. Bestia o wiele gorsza niż ta, która mieszkała w Ogrodach. W mrocznej posiadłości, wśród ogromu tajemnic, dwoje ludzi próbowało odnaleźć siebie. Ona miała być ratunkiem dla jego czarnej duszy. On jej wybawieniem od przeznaczenia. Tymczasem oboje znajdowali się pośrodku czegoś, co zakrawało na ironię losu i niosło za sobą tylko zniszczenie i śmierć.
Skrzydła róży – tom III
Życie Marii i Wiktora sypie się jak domek z kart. Po traumatycznych wydarzeniach tylko prawda jest w stanie ocalić to małżeństwo i na nowo poskładać je w całość. Dwa złamane serca mogą uleczyć się nawzajem, ale pod jednym warunkiem – kurtyna kłamstw i tajemnic musi opaść. Maria pogrąża się w rozpaczy. Przeżycia ostatnich tygodni mocno odbiły się na jej psychice, a prawda wyjawiona przez męża wcale nie poprawia sytuacji. Gdy podczas jednej z awantur kobieta rzuca się z rękoma na własną siostrę, Wiktor postanawia zabrać żonę w miejsce, które pozwoli jej odetchnąć. To miało być kilka przyjemnych dni w domku letniskowym. Ratunek dla umierającego małżeństwa i plaster na krwawiące rany przeszłości. Niestety bardzo szybko się okazało, że życie ma zupełnie inne plany. Niebezpieczeństwo pojawia się znikąd. Pozbawiony broni i ochrony Wiktor ma w głowie tylko jedno – ocalić żonę. Właśnie dlatego dobrowolnie oddaje się w ręce napastników i pozwala, by go uprowadzono. Od tego momentu jego dalsze losy zależą już tylko od Marii oraz od tego, jak szybko odnajdzie ona kluczowe dokumenty, których żądają porywacze. Problem polega jednak na tym, że kobieta kompletnie nie wie, gdzie powinna ich szukać. Walcząc z czasem i strachem, jest gotowa zrobić wszystko, aby odzyskać ukochanego. Nawet jeżeli to oznacza wejście w sam środek mafijnej wojny. Nie spodziewa się, że najgorsze dopiero przed nią. Bo Bestia ma całkiem przyjazne oblicze. A swoją prawdziwą twarz pokazuje tylko wtedy, kiedy nikt nie patrzy.
Krew róży – tom IV
Po kilkuletnim pobycie za granicą Maria wraz z nowym partnerem wróciła do kraju. Pewna, że dni, w których musiała uciekać, dawno minęły, pozwoliła sobie na rozpoczęcie spokojnego, normalnego życia. Z nową tożsamością, otoczona ludźmi, których uważała za rodzinę, nawet nie podejrzewała, że przeznaczenie znajduje się bliżej, niż sądziła. Wystawne przyjęcie i pozornie zwykłe spotkanie przekonały kobietę, że przeszłość o niej nie zapomniała. Jedno spojrzenie w znajome oczy odkryło przed nią okrutną prawdę – nigdy nie powinna zaniechać ucieczki. Rozdarta między Brunem, któremu zawdzięczała życie, i mężczyzną, którego nigdy nie przestała kochać, musiała stawić czoła nie tylko swoim uczuciom, ale także przerażającej przeszłości. Uciekając z zamku, złamałaś mi serce, Mario. Dzisiaj mnie zabiłaś.
Nienawiść niszczy się miłością. Wiktor nie zdawał sobie z tego sprawy, dopóki nie spojrzał w niewinne niebieskie oczy. Już kiedyś kochał bezwarunkowo, ale dopiero teraz pojął, czym tak naprawdę jest miłość.
I paniczny strach. W imię najgłębszego uczucia Maria i Wiktor ponownie stanęli ramię w ramię, aby stoczyć decydującą walkę. Ta bitwa może zakończyć się tylko w jeden sposób, a o jej wyniku zdecyduje wyłącznie serce.
Otchłanie
„Otchłanie” Pilar Quintany to powieść psychologiczna prezentująca zaskakująco żywy i szczery portret Kolumbii w latach 90.
Ośmioletnia Claudia jest jedynaczką. Mocno związana z matką, ma znacznie chłodniejszą relację z ojcem skupionym na prowadzeniu rodzinnego interesu ze swoją siostrą. Ciąg wydarzeń sprawia, że ich spokój nagle zostaje zakłócony. Matka Claudii po zakończeniu burzliwego romansu popada w depresję. Swoje lepsze dni spędza na gotowaniu, czytaniu rozrywkowych magazynów i pielęgnowaniu roślin, których ma tak wiele, że salon zaczyna przypominać dżunglę. Im bardziej matka Claudii jest zimna i zdystansowana, tym bardziej córka pragnie jej uwagi i miłości. Dziewczynka wyczuwa ponure nastroje rodziców i za wszelką cenę stara się przywrócić w rodzinie równowagę, co odbija się mocno na jej zdrowiu. „Otchłanie” pokazują, jak dzieci są w stanie rozpoznać złożone sytuacje i dynamikę świata dorosłych, nawet jeśli nie potrafią ich w pełni zrozumieć. Ukazują także sprzeczności dzieciństwa; jego kruchość, a zarazem niezwykłą odporność. Dotykają również trudnego tematu traum rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
„Otchłanie” podbiły serca jury nagrody Alfaguara, czyniąc Pilar Quintanę jedną z najbardziej urzekających autorek z Ameryki Łacińskiej.
O zmierzchu
Karolina Andersson, badaczka modernizmu cieszącą się uznaniem w środowisku historyków sztuki, jest w średnim wieku, nie ma dzieci ani stałego partnera i nie czuje się w życiu spełniona. Pewnego dnia pod opiekę pani profesor trafia młody doktorant, twierdzący, że odkrył nieznaną dotąd, niezwykle utalentowaną malarkę. Czy wreszcie nadszedł długo oczekiwany przełom w życiu Karoliny?
Therese Bohman stworzyła bohaterkę podobną do naszych znajomych i przyjaciółek. Jaka jest rola singielek w średnim wieku w naszym społeczeństwie? Czego pragną te kobiety, kogo szukają? Co jest w życiu najważniejsze? W powieści nominowanej do prestiżowej Nagrody Augusta autorka próbuje odpowiedzieć na te skomplikowane pytania.
Rozczarowane
„Cztery przyjaciółki: Angélique, która – Bóg mi świadkiem – nie była aniołkiem, Morgane – dziś uznano by ją za osobę z „dużym potencjałem”, Jasmine – w gazetach i raportach policyjnych współczująco przedstawiana jako „córka sprzątaczki”, oraz Sarah Leroy. Oczywiście nikomu nie trzeba przedstawiać Sarah Leroy, chyba że ostatnie dwadzieścia lat spędził, hibernując w igloo na Grenlandii”.
Normandia, rok 1990. Zaginięcie piętnastoletniej Sarah Leroy wstrząsnęło nie tylko spokojnym miasteczkiem Bouville-sur-Mer, ale i całą Francją. W każdym domu, w każdym bistro ludzie snuli własne teorie na temat tego, co tak naprawdę się wydarzyło. Dwadzieścia lat później Fanny, obecnie dziennikarka, powraca do miejsca, gdzie rozegrała się tragedia, która naznaczyła jej młodość. Aby odkryć prawdę skrywaną przez miasteczko, musi stawić czoła własnym demonom. Bo historia Sarah splata się nierozerwalnie z jej własną, a także z losami trzech przyjaciółek, które nazywały siebie „Rozczarowanymi”.
Opowieść pachnąca pierwszymi papierosami i chlorem w lokalnym basenie, przypieczętowana przysięgami wiecznej przyjaźni, pierwszymi imprezami i najgłębszymi tajemnicami.
Lot
Jest 22 grudnia. Rodzeństwo Henry, Kate i Martin z rodzinami przyjeżdżają na Boże Narodzenie do domu Henry’ego usytuowanego w zasypanej śniegiem północnej części stanu Nowy Jork. To pierwsze święta, które rodzeństwo spędza bez matki – dotychczas wszyscy jeździli przez wiele lat do Helen, na słoneczną Florydę. Jej obecność łagodziła wcześniej rodzinne spory, które teraz wybuchają z całą mocą, szczególnie że każdy z bohaterów – również najmłodszych – zmaga się z własnymi demonami. Wszyscy są pewni, że trzy dni będą niemiłosiernie się dłużyć, ale nie spodziewają się, że o zadawnionych urazach i kłótniach o rodzinny dom szybko zapomną, kiedy zjednoczą ich wspólne poszukiwania zaginionej miejscowej dziewczynki.
Strong, nazywana „błyskotliwą kronikarką naszych czasów”, nie po raz pierwszy zwraca uwagę na nierówności społeczne i systemowe trudności, z którymi na co dzień zmagają się amerykańskie rodziny, ale przede wszystkim pokazuje, w jaki sposób krewni, przyjaciele, a nawet obcy sobie ludzie mogą się wspierać w sytuacjach kryzysowych. „Lot” to także opowieść o sztuce, walce o naprawę świata, artystycznej ambicji i próbach odnalezienia siebie w nieoczywistych czasem miejscach.
„Strong z wielką zręcznością prezentuje nam finansowe, emocjonalne i intymne problemy trzech małżeństw, tworząc psychologiczne portrety każdego z członków rodziny. Robi to w swoim skondensowanym stylu, dzięki czemu wnikliwe spostrzeżenia, mogące sprawiać wrażenie zwyczajnych detali, nabierają wyjątkowej głębi.”
„The New York Times Book Review”
„Strong jest uważną obserwatorką rodzin i ich osobliwości, podobnie jak Jonathan Franzen czy Anne Tyler. „Lot” to coś więcej niż tylko opowieść o rodzinie, to rozbudowany por tret serc i umysłów walczących z nudą codzienności i rutyną wkradającą się w relacje międzyludzkie.”
„The Washington Post”
„Psychologicznie głęboka, bardzo poruszająca. Styl pisarski Steger Strong jest oszczędny, ale zadaje cios prosto w serce. Emocjonalnie przejmująca książka.”
„The Boston Globe”