
Herbaciane róże
Drobny gest czułości potrafi uratować miłość… Katarzynę i Krzysztofa łączą trzydzieści lat wspólnego życia w niewielkim Radlinie, dorosła córka i tajemnica, o której boją się nawet myśleć. Spontaniczny wakacyjny wyjazd Poli do Krakowa i skrywane przez lata emocje niespodziewanie doprowadzają do szeregu dramatycznych zdarzeń, wywracających pozornie idealne życie rodzinne do góry nogami. Decyzja podjęta przed trzema dekadami i cały ciąg wyborów, których później dokonali, doprowadzają małżonków do pytań o sens ich związku i nadzieje na przyszłość, także dla ich ukochanej córki. Czy Pola ze swojego domu rodzinnego wyniosła wystarczająco dużo sił i mądrości, by sprostać wyzwaniom, które postawi przed nią odkrycie długo ukrywanej prawdy? Czy mimo zwątpienia uwierzy w to, że czeka na nią prawdziwą miłość? Beata Agopsowicz w swej kolejnej książce proponuje czytelnikom poruszającą i pełną życiowej mądrości opowieść o zwyczajnej rodzinie, w której niezwykłej historii wiele osób może odnaleźć samych siebie. Zawiedzione nadzieje, niespełnione marzenia i bolesne zranienia to rzeczywistość wielu związków, także tych z długim stażem. Czy można uratować miłość pomimo tak trudnych doświadczeń? Czy wdzięczność i przebaczenie naprawdę są kluczem do ludzkich serc?
Pensjonat nad Dunajcem
Jest rok 1932. Właśnie rusza budowa pensjonatu „Szafir” nad malowniczym Dunajcem. Wanda, córka właściciela, jest bardzo zakochana w pensjonacie i postanawia skończyć szkołę hotelarską w Krakowie, żeby któregoś dnia móc nim kierować. Na drodze do realizacji marzeń staje jednak jej narzeczony, Wacław, który uważa, że miejsce kobiety jest przy mężu i dzieciach. Wanda zrywa zaręczyny i poznaje Edwarda, który jest bardziej liberalny. W 2011 roku wnuczka Wandy, Alina, ucieka do Krościenka przed agresywnym byłym partnerem. Jest zakochana w Krościenku zupełnie jak jej babka. Idzie w jej ślady i planuje przejąć prowadzenie pensjonatu, ma jednak konkurencję. Michał, wnuk Wacława, który pracuje w „Szafirze” razem ze swoim ojcem, również marzy o kierowaniu pensjonatem.
Czy listy miłosne Wandy i Wacława znalezione w mieszkaniu babci pomogą młodym rozwiązać patową sytuację? Czy uda im się zrealizować ich wspólne marzenie razem pomimo dzielących ich różnic.
Miłość szeptem mówiona
Historia przyjaźni ubranej we wszystkie odcienie miłości.
Margaret Megan Murphy to młoda, zbuntowana Brytyjka, która nie lubi przyznawać się do swoich polskich korzeni. Pewnego dnia jednak, za sprawą ultimatum postawionego jej przez egocentryczną i upartą babkę, będzie musiała zmierzyć się z kwestią swojego pochodzenia. Pomóc ma jej w tym wyprawa do kraju przodków, gdzie dziewczynę czeka trudna szkoła przystosowania się do prawdziwego, pozbawionego luksusów życia… Czy niepokorna Margaret poradzi sobie w nowej, zupełnie obcej rzeczywistości? Czy wieś, której nazwy nie jest w stanie nawet wymówić, może stać się jej drugim domem? I czy długo skrywana tajemnica rodu Murphych wyjdzie w końcu na jaw?
Kochankowie z deszczu
Hanka od lat tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie, bo nie ma odwagi, by je zakończyć. Nauczyła się tłumić w sobie żale i pretensje, nie myśleć o przeszłości ani o przyszłości. Podczas urlopu w Kołobrzegu poznaje intrygującego mężczyznę. Już od pierwszej rozmowy między nią i Miłoszem rodzi się coś, czego od dawna oboje nie doświadczyli… Miłosz już podjął decyzję, że chce rozwieść się z żoną, która go zdradzała. Edyta ma jednak inne plany – nie odpuści bez walki i jest gotowa posunąć się naprawdę daleko, by uratować ich małżeństwo. Czy siła miłości wystarczy, by zmienić wszystko? I jakie ryzyko jesteśmy w stanie podjąć, by zacząć żyć w zgodzie ze sobą?
Zagraj ze mną miłość
Nie da się przejść obojętnie obok ludzkiego szczęścia.
Julia, rozpoczynając pracę w kieleckim liceum, nie tyle liczy na zmianę w swoim życiu, ile marzy o ucieczce od trudnych i bolesnych wspomnień związanych z jej wcześniejszym zaangażowaniem się w działalność ośrodka interwencyjnego dla młodzieży. Okazuje się jednak, że charyzmatyczny dyrektor szkoły ma dla niej zupełnie niespodziewany plan, związany z wprowadzanym w placówce eksperymentem pedagogicznym. Mimo że marzyła o spokojnej pracy nauczycielki angielskiego, musi się zmierzyć z zupełnie nowymi wyzwaniami, które prowadzą ją do odkrycia, że bez względu na to, ile ludzie mają lat, oznaką prawdziwego życia jest miłość. Obserwując, jak do miłości dojrzewają jej wyjątkowi wychowankowie, sama otwiera się na nieznane jej do tej pory doświadczenia, które pomagają jej uporać się ze zwątpieniem i przebaczyć samej sobie.
Kolejna książka Roberta D. Fijałkowskiego to nastrojowa opowieść o losach kilkorga ludzi w różnym wieku, którzy niespodziewanie spotykają się w jednym liceum. Okazuje się, że niezwykła placówka oświatowa to miejsce, w którym znakomicie sprawdza się maksyma, iż nie uczymy się dla szkoły, lecz dla życia. Powikłanym losom bohaterów towarzyszą zachwycające dźwięki utworów Chopina i przepiękne opisy krajobrazu Gór Świętokrzyskich.
Zima w zapomnianym schronisku
Jak czas spędzony w odciętym od świata miejscu wpłynie na grupę przyjaciół? Czy ta wyprawa w góry zmieni życie Moniki?
Monika po stracie ukochanego narzeczonego postanawia spędzić święta Bożego Narodzenia w Samotni – schronisku górskim, które szczególnie ukochał sobie Michał.
Aleksander wciąż czuje się winny śmierci najlepszego przyjaciela. Wyrzuca sobie, że odpuścił wyprawę w góry, z której Michał już nie wrócił. Wraz z czwórką znajomych dołącza do Moniki, aby w górach uczcić pamięć po zmarłym przyjacielu.
Monikę zachwyca zimowy krajobraz polskich gór, ale nieumiejętnie poruszając się po oblodzonym szlaku, skręca kostkę. Grupa przyjaciół postanawia szukać pomocy w starym schronisku, które na pierwszy rzut oka wydaje się opuszczone. Na szczęście okazuje się, że w starej chacie ktoś mieszka. I mimo że Rafał, właściciel, nie jest skory do pomocy grupie młodych osób, ostatecznie proponuje im nocleg.
W świetle latarni
Nowa powieść laureatki Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.
Jest styczeń 1920 roku. Niedawno skończyła się najkrwawsza ze wszystkich dotychczasowych wojen. Niemcy muszą się pogodzić z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i koniecznością oddania części terytorium. Wielkopolski Trzciel zostaje przecięty granicą. Na zamarzniętych trzcielskich rozlewiskach szesnastoletnia Weronika przypadkiem podcina na lodzie Natana. W tym samym czasie w odległym o 80 kilometrów Poznaniu młoda wdowa Joanna dostaje zaproszenie na spotkanie w eleganckim lokalu. Żadna z kobiet nie zdaje sobie sprawy, że tak błahe wydarzenia na zawsze odmienią ich życie…
„W świetle latarni” to poruszająca powieść o byciu pomiędzy. Pomiędzy zakochaniem a miłością, pomiędzy jedną wojną a drugą, pomiędzy życiem a śmiercią, pomiędzy Polakami, Żydami i Niemcami.
Początek serii, która w przejmujący sposób pokazuje świat dwudziestolecia międzywojennego i losy ludzi bezlitośnie uwikłanych w historię.
Moja matka pestka
Los nie pyta nas o zdanie, ale niekiedy podpowiada, do których drzwi zapukać.
Natasza może powiedzieć, że ma dobre życie – jej kariera nabiera tempa, a związek wchodzi w etap stabilizacji. Właśnie wprowadzają się z narzeczonym do nowego mieszkania. Nie planują jednak ślubu, bo przecież, jak twierdzi Patryk, papiery nie są im do niczego potrzebne. Jeden telefon zmienia wszystko. Natasza dowiaduje się, że od zaraz będzie musiała zająć się cierpiącą na alzheimera matką. Matką, od której uciekła, gdy miała 19 lat. Patryk nie wyobraża sobie, żeby mieli wziąć chorą do siebie, zaczyna wycofywać się z relacji i unikać narzeczonej. W pracy nikt nie daje Nataszy taryfy ulgowej, koleżanki wolą rozmawiać o lżejszych tematach. Kobieta z przerażeniem zauważa, że nie może liczyć na nikogo, że chora, wymagająca całodobowej opieki matka to tylko jej problem. Po kilku tygodniach po dawnym życiu pozostaje jedynie wspomnienie.
Jak odnaleźć w tym wszystkim nadzieję i sens? Czy da się wybaczyć i pokochać na nowo?
„Moja matka pestka” to mądra i ciepła opowieść o pojednaniu, zrozumieniu i dojrzałej miłości.
Nasze odzyskane miejsca
Historia niełatwych miłości pragnących doczekać spełnienia.
Juliusz, młody gdańszczanin, przyjeżdża do Gliwic, by odnaleźć piękną Marikę, a także studiować architekturę na tutejszej Politechnice. Już na miejscu poznaje Gretę, starszą od siebie studentkę, która bardzo szybko staje się jego przewodniczką zarówno po nowym mieście, jak i po świecie architektury. Nawiązuje się między nimi silna relacja, lecz nie zostają parą na całe życie, gdyż Greta nie chce wiązać się z „obcym”, z kimś, kto nie pochodzi ze Śląska. Juliusz wyjeżdża, a ona wkrótce wychodzi za miejscowego chłopaka. Mijają lata, każde z nich wiedzie osobne życie, ale w głębi serca wciąż za sobą tęsknią. Pewnego dnia Juliusz dostaje wiadomość, która nim wstrząsa. Niedługo potem odbiera telefon od Grety…
Opowieść, która zabiera czytelnika w podróż emocjonalną i duchową, ale również w wojaże po wielu przepięknych miastach: Gliwicach, Gdańsku, Warszawie, Neapolu i Pizie.
Dama w kapeluszu
Poruszająca opowieść o przyjaźni między podziałami, miłości i dążeniu do realizacji marzeń…
Młodziutka Apolonia, chcąc uniknąć kolejnych, brutalnych ataków ojczyma, za namową zrozpaczonej matki, opuszcza rodzinną wieś pod Rzgowem i przyjeżdża do Łodzi. Licząc na schronienie u ciotki, starszej siostry mamy – gorzko się rozczarowuje. Wynajmuje więc pokój na Wschodniej, zaludnionej w większej części przez biedne społeczeństwo żydowskie, który dzieli z Helką – dziewczyną lekkich obyczajów, Frankiem – pucybutem, Mańką, praczką, a także panem Władkiem, zajmującym się ostrzeniem noży. Po kilku tygodniach poszukiwań udaje jej się znaleźć zatrudnienie w pracowni kapeluszy przy Piotrkowskiej, do której schodzą się największe elegantki miasta. Tymczasem na horyzoncie zaczyna pojawiać się widmo wojny… Anna Stryjewska zabiera nas w podróż po Łodzi dwudziestolecia międzywojennego, w rytm znanych szlagierów wyśpiewanych przez kapele podwórkowe, Hankę Ordonównę i Eugeniusza Bodo.
Do zobaczenia za rok
Tatrzański szlak, mgła i dwoje ludzi, których łączy tylko jeden dzień w roku
Górski szlak, gęsta mgła, potknięcie i pomocna dłoń, która ratuje przed upadkiem. Daria i Dawid poznali się w Tatrach. Chwila rozmowy, wspólna wędrówka – tyle wystarczyło, aby zawiązała się między nimi nić sympatii. Oboje wiodą uporządkowane życie, ona wkrótce wychodzi za mąż, on również ma swoje zobowiązania, jednak rzucona mimochodem obietnica sprawia, że wracają w znajome progi schroniska, by spędzić ze sobą jeden dzień w roku. Mijają kolejne lata. On nie zdradza, że czuje do niej coś więcej. Przecież jej serce należy do innego. Ona miota się między lojalnością wobec męża a poczuciem, że odnalazła swoją bratnią duszę. Oboje z niecierpliwością wyczekują dnia, w którym znów spotkają się na szlaku. Pewnego dnia Daria nie zjawia się w schronisku. Zaniepokojony Dawid postanawia ją odnaleźć.
Historia słodko-gorzkiej miłości dwojga ludzi na krętym szlaku życia.